Lovagls
Ez egy csodlatos sportg, ami a tested minden porcikjt megmozgatja. Csodlatos, fellmlhatatlan.
2004.07.10-n mentem le a vidki rokonaimhoz s ott kezdtem nluk lovagolni. Tudniillik van egy tanyjuk, ahol tbb mint 15 lovuk van.
Ha le kne rnom milyen a lovagls ezt mondanm: olyan mintha replnl, mintha szabad lennl s olyan rzsed van, hogy tid a vilg. Egyszval csodlatos. Br ez csak az n szubjektv vlemnyem.
Mieltt elkezdenl lovagolni ismerkedj a loval, ne flj tle s ha fellsz r bzz benne. Ezt arra rtem, hogy ne hidd, hogy felttlen leesel rla, ez nem gy van! Mita n lovagolok egyszer sem estem mg le a lrl. De, ha mgis leesnl ne kesertsen el ez mindenkivel elfordul.
A lovaknak bonyolult a ltsuk. Legalbbis neknk nagyon klns. Az ltsuk: Maga el csak 2 mter tvolsgban ltja a dolgokat, de oldalra mintegy 1800-os a ltkre.
A ltarts nem fenkig tejfel! Takartani kell az istlljt, naponta, ha lehet le kell csutakolni s a legfontosabb ne legyen egyedl. A l magnyosan nem tudja kilni sok termszetes magatartsformjt: az egyms szaglszst, a kzs jtkot, az egyms harapdlst vagy nyalogatst... A ms lovakkal val kapcsolat segti megtartani a l lelki egyenslyt.
Az istllban egyedl ll l leromlik. Trsra van szksge: egy pnira, egy kecskre vagy egy bikra...
A pata: fontos vdelem!Egszsges pata-egszsges l, ezt szoks jogosan mondani. A l lba klnsen fontos testrsz, ezrt a patkra nagy figyelmet kell fordtanunk.
A l lba vrrel gazdagon elltott rszekbl ll s az ket vd szaruanyagbl ll. A pata cskkenti futs kzben a talaj fogskor keletkez rzkdsokat.
A szaru szne a szrzet sznnek felel meg. Ha a fedszrzet fehr, a pata is fehr, ha stt, a pata fekete. A tarka lovaknl, vagy azoknl, amelyeknek a lbn fehr jegyek vannak, a patk gyakran klnbz sznek. St fehr-fekete rovtkols pata is ltezik. A fehr szaru puhbb, s nem annyira ellenll, a fekete kemnyebb.
A l szaglsa: Klnbsget tesz az ismert s ismeretlen kztt. A szag fontos szerepet jtszik a kanca s a csik kapcsolatban is. A szls utni els kontaktus alkalmval az anya pontosan megjegyzi gyermeke szagt, gy attl kezdve gond nlkl meg tudja klnbztetni a mnes tbbi csikjtl. dvzlskor a lovak klcsnsen megszagoljk egymst.
A lovak termszetesen ismerik a mi szagunkat is. Kellemesnek vagy kellemetlennek rzik. A l s lovas kzti sszjtk nem mkdik, ha a l nem brja lovasa szagt. A parfmket a lovak egyltaln nem kedvelik.
Az zlelrzke: A l elssorban illata, msodszor ze szerint vlasztja ki tpllkt. A l orra s szja krl klnsen rzkeny tapintszrk tallhatk, ezek segtsgvel el tudja dnteni, mit egyen meg s mit ne. Ha a lovak elemeztk a szagot, zk szerint is osztlyozzk tpllkukat: des, keser, savany vagy ss. Br szksgbl megeszik a keser elesget is, nem tlsgosan kedvelik. Egyrtelmen inkbb az des zekhez vonzdnak.
Ennek ellenre nem szabad kockacukorral knlni ket -ugyanis a cukor, csakgy, mint nlunk, embereknl, fogszuvasodst okozhat. Srgarpa s alma ellenben brmilyen mennyisgben adhat.
J TUDNI: A kutyval vagy a macskval ellenttben a lnak nincs lla. Ajkaival azonban nagyon gyesen meg tudja ragadni a kiszemelt fcsomt, csak azt s nem mst. Ezrt beszlnk a l esetben inkbb szjrl, s nem pofrl. A petyhdt ajkak legyenglt szervezetrl rulkodik.
A kanca s csikja: A kanca sztnsen tudja, hogyan viselkedjk a csikjval. Kanca s csikja kzt kezdettl fogva igen szoros a kapcsolat, s ez tovbb fennmarad, mint gondolnk. A vemhes kanca mr az ells eltt pontosan tudja, mit kell tennie a csik vdelme s egszsge rdekben. Az ellst egszen addig el tudja hzni, mg gy nem rzi, hogy a krnyezet, ahol a csikt vilgra hozza, biztonsgos.
nfelldoz anya! Ha mr nincs id a meneklsre, a kanca elszntan szembeszll a veszllyel. A csik ilyenkor szorosan mgtte marad, vagy az oldalhoz simul. Ha a kanca gy rzi, hogy csikja veszlyben van, nagyon agresszvv vlik. Megtmadja az ellensget, vadul harap s rg. Inkbb ott helyben megletn magt, minthogy a csikjnak egy szrszla is meggrbljn. Sokan csodljk ezt a pratlan btorsgot. A kanca mintaszer anya. sztnei vezrlik, minden krlmnyek kztt csikja vdelmre kel, s soha nem viselkedne msknt.
A kanca megtantja a csikt arra, mit ehet meg, s mit nem. Kezdetben mindig szorosan egyms mellett legelnek.
Lovagl ruha: A lovas felszerelse nem nagyon drga, de nagyon fontos a biztonsgos s knyelmes lovagls rdekben. Nem szksges sok pnzt kiadni, csak a sapka feleljen meg az elrsoknak. Kobak: A lovagl kobakot fekete vagy sznes brsonnyal vonjk be. Nmelyiket mg tarkvnkossal s llvdvel is felszerelik, gy mg biztonsgosabb. A lovaglsapknak mindenkppen hatsgilag engedlyezett termknek kell lennie. A „hrompontos szjnak”, amelyet az ll alatt kell sszecsatolni, s a fl eltt s mgtt is a sisakhoz van erstve, llthatnak kell lennie. A fejfed szigor gyrtsi elrsok alapjn kszl. Nadrg: A nyeregben vgzett hintamozgs rvn a brd knnyen felhorzsoldik a nadrg bels varratai alatt. Ezrt aki rendszeresen lovagol, ltalban kt irnyba nyjthat, szintetikus anyagbl kszlt, testhezll lovaglnadrgot visel. Egy kezdnek azonban nem kell felttlenl lovaglnadrgot vsrolnia. Megteszi egy knyelmes, vastag bels varratok nlkli nadrg is – a farmernadrgot mindenesetre kerld, mert horzsol! A nadrgnak mindazonltal olyan rugalmasnak vagy bnek kell lennie, hogy ne repedjen szt, ha felugrasz a l htra. Cip: Ha nyereg nlkl lovagolsz tkletesen megfelel egy pr ers, szilrd cip. Hossztvon jl jn egy pr lovaglcsizma! ( Br n eddig csak edzcipben lovagoltam.)
A lval kapcsolatos szakkifejezsek:
A djlovagl plca: A djlovagl lovak kikpzshez hasznlt djlovagl vagy hossz plca 110-120 cm hossz s igen rugalmas. A l sztklsre szolgl, ha a comb- s slysegtsg nem elegend.
Akadlyverseny: Olyan versenyszm, ahol lnak s lovasnak egyms utn tbb akadlyt kell tugrania meghatrozott sorrendben. Vannak sszetett akadlyok is.
A lovaglplca: A lovaglplca jval rvidebb s nem olyan hajlkony, mint a djlovagl plca. A vgn tbbnyire lapos csap tallhat, amely nem srti fel a l brt.
llszj: A kantrzat rsze, amelyet a l lla alatt csatolunk ssze. Megakadlyozza, hogy a l kittsa a szjt.
Cross Country: Tereplovagl tvonal lland, rgztett akadlyokkal. A terepakadly-plyn a versenyzknek egy adott idn bell kell vgighaladniuk.
Csutakols: A l napi tiszttsa, amelynek sorn levakarjuk, lekefljk, s a patit is kikaparjuk.
Djlovagls: A lidomts magas fokon szervezett sportjnak egsze. A l egyre finomabb segtsgeknek engedelmeskedve egyre nehezebb feladatok teljestsre kpes. Versenyszeren mvelik.
Egyszer lovaglkantr: Egyszer csikzablval elltott kantrzat. Arra szolgl, hogy a lovat irnythassuk, s minden krlmnyek kztt ellenrzsnk alatt tarthassuk.
Fedett lovarda: Lovarda egy csarnokban vagy hangrban, amelyet egy kiss megdlt, masszv deszkafal vesz krl.
Feladat: Meghatrozott gyakorlat vagy rszfeladat a djlovagls sorn.
Fesztzabla: Ktzabls kantrozs. A djlovaglsban csupn bizonyos szint felett, tapasztalt lovasok hasznljk. A kpzett lovasoknak s lovaknak val fesztzablhoz llazlnc is tartozik.
Futszr: Mintegy 8 m hossz s 3 cm szles zsineg vagy szj, amelynek egyik vgn egy hurok, msik vgn pedig egy kapocs tallhat. Arra szolgl, hogy a lval krben gyakoroljunk.
Jrmd: Az a md, ahogy a l halad. A lnak hrom termszetes jrmdja van: a lps, az gets s a vgta, valamint bizonyos fajtknl (pl. az izlandiaknl) a poroszkls s (pl. Egyes pniknl) a szkdels.
Kengyel: Fmgyr egyenes talpi rsszel, ebben nyugszik a lovas lba. A kengyelt egy hossz brszj, a kengyelszj ersti a nyereghez.
Kz: Ennek gyakran hasznlt kifejezsnek tbb jelentse van. A lovardban vagy jobb kzre haladunk ( azaz a lovas jobb keze mutat a lovarda belseje fel), vagy bal kzre (a lovas bal keze mutat befel). Kezet vltani: tlsan tszelni a lovardt, hogy a patanyom elrse utn ellenkez irnyba lovagoljunk tovbb. Lgy (finom) kezet adni: a szrsegtsget puhn s finoman adni. Egy lovat kzen vezetni: a lovat gyalogosan ktfken vezetni.
Ktfk: Zabla nlkli kantr, amelyet a l megktsre s vezetsre hasznljuk.
Lps: A l leglassbb termszetes jrmdja.
Nyeregkamra: Az a helyisg, ahol a nyergeket tartjk.
Nyeregkpa: A nyereg velt rsze a mar felett. Szksg esetn itt akr kzzel is megfogdzkodhatsz. Az ls mgtti rsz a hts nyeregkpa.
Nyitott lovarda: A lovas s a l szabadban lv kikpzhelye. ltalban alacsony kerts veszi krl. A nyitott lovardt hasznlhatjuk djlovagl ngyszgknt vagy ugratplyaknt is.
Orrszj: A kantrzat rsze, amelyet a l orrnyergre helyeznk. Felersti a zabla hatst, s a helyn tartja azt.
Ostor: Klnsen hossz plca mintegy 2 m hossz szrral s kb. 3 m hossz szalaggal, amelyet fleg fleg futszrazskor alkalmazunk segtsgknt.
sszetett verseny ( military): Teljestmnyverseny, amely hrom rszbl ll: a djlovaglsbl, a terepakadly-versenybl ( cross) s az akadlyversenybl ( steeplechase).
Pard: A lovasnak az a tevkenysge, amelynek sorn felkelti a l figyelmt, s a tempt cskkenti ( flpard), illetleg a lovat megllsra knyszerti ( egsz pard).
Patanyom: A l patjnak nyoma a lovardban. Az els patanyom a fal mellett fut, a msodik egy lpssel mellette.
Pnyva: Rvid, kamps ktl, amelyet a ktfkhez erstenek, s a l vezetsre s megktsre hasznljk.
Sarkanty: A lovaglcsizmhoz csatolhat fm kengyel htranyl, vltozatos hosszsg csccsal. A sarkantyk kis nyomsval a lovat hts lbainak nagyobb aktivitsra sztnzzk.
Segtsgek: A lovas a segtsgekkel hozza a l tudomsra, mit akar tle. A termszetes segtsgek a combsegtsg, a slysegtsgek s a szrsegtsgek. A mestersges segtsgek a plca s a sarkanty, valamint az ostor.
Szakasz: Szakaszt alkotni: az egyik l a msik utn halad annak patanyomban.
Szrak: Kt szles, zablhoz erstett brszj, amelyeket a lovas a kezben tart. A vgkn egy kapoccsal sszecsatolhatk ( angol lovaglsi md), de kln is maradhatnak ( westernlovagls). A lovas a szrakkal irnytja a lovat.
Ugratplya: Akadlyokkal elltott edzterep az ugrst gyakorl lovak s lovasaik szmra.
gets: A l tovbbi termszetes, a lps s a vgta kztti jrmdja. getskor az tls helyzet kt-kt lb szinkronban mozog. Kils: a lovas szilrdan a nyeregben l, s levezeti a rzkdsokat. Knny gets: a lovas minden msodik temre felemeli az lept a nyeregbl, mikzben a trdeivel tmaszkodik meg.
Vgta: A l leggyorsabb jrmdja, amikor ciklusonknt hrom patadobbans hallhat.
Zabla: Fmdarab, nem ritkn rz bevonattal ( vannak gumibl is), amely a l szjban helyezve gtolja az ajkak sszeszortst. A lovasnak lehetv teszi, hogy a szrak segtsgvel irnytsa a lovat. Sokfajta zabla ltezik. A leggyakoribb a csikzabla. A fesztzabla ( amelyhez fesztlnc is tartozik) lnyegesen lesebb.
Remlem hasznos tancsokkal lttalak el titeket s sokat segtettem! Mindenkit dvzl: Kuczora Andrea |