A Gyrk Ura - A gyr szvetsge
Prolgus
1.
A hobbitokrl
Ebben a knyvben jrszt hobbitok szerepelnek, s aki elolvassa, sokat megtudhat a termszetkrl, s valamicskt a trtnelmkrl is. Tovbbi adatok tallhatk a Nyugatvgi Piros Knyvben, amelynek szemelvnyes kiadsa mr korbban megjelent "Bab" cmmel. Ez a rgebbi kiadvny a Piros Knyv els fejezeteibl mert, melyeket maga Bilb rt, az els olyan hobbit, aki vilgszerte hress vlt, s trtnetnek az "Oda-vissza" cmet adta, mivel keleti utazst s hazatrst beszli el benne: kalandja azutn kihatott valamennyi hobbitra, belesodorva ket az itt brzoland korszak nagyjelentsg esemnyeibe.
Feltehet azonban, hogy az olvask egy rsze szvesen tudna meg valamivel tbbet e nem mindennapi np strtnetrl, msok pedig taln nem ismerik a korbbi knyvet. Az ilyen olvask kedvrt foglaljuk itt ssze a trgyra vonatkoz hobbit-hagyomny leglnyegesebb elemeit, s rviden ismertetjk az els kalandot.
A hobbit nprl elmondhatjuk, hogy szerny, de nagyon rgi eredet fajta. Hajdanban sokkal tbben voltak, mint manapsg, mindig is szerettk a bkt, a nyugalmat s a becsletesen felszntott, kvr televnyt: ha csak tehettk, jl mvelt s polt fldeken tanyztak. A kovcsfjtatnl, a vzimalomnl vagy a szvszknl bonyolultabb gpekhez a hobbitok nem rtettek, s nem is szerettk ket, noha egybknt gyesen bntak a szerszmokkal. Tbbnyire mr a rgmlt idkben is vakodtak tlnk, "a Nagyoktl", ahogy k mondjk, manapsg pedig flve kerlnek minket, s egyre nehezebb rjuk lelni. Hallsuk kitn, a szemk les, igaz, hajlamosak a hzsra, s nem szoktak flslegesen sietni, de azrt frgk s eleven mozgsak. Kezdettl fogva meg volt az a kpessgk, hogy gyorsan s hangtalanul eltnjenek, ha nagyobb lnyek csrtettek feljk, akikkel nem hajtottak tallkozni, ezt a kpessgket annyira kifejlesztettk, hogy az emberek szemben ma mr varzslatosnak tetszik. Pedig a hobbitok valjban sohase foglalkoztak semmilyen varzstudomnnyal, s illkonysguk inkbb affle mestersgbeli fortlynak tekinthet, melyet rszint rkltek, rszint a gyakorlat folytn, a fldhz fzd szoros kapcsolatukban sajttottk el, gyhogy a nagyobb s otrombbb teremtmnyek semmikpp se tudjk utnozni.
A hobbitok npe ugyanis kis nvs: mg a trpknl is kisebbek - azazhogy nem olyan testesek s vaskosak, br sokszor alig alacsonyabbak. Magassguk vltoz: a mi mrtkegysgnk szerint ltalban hatvan s szzhsz centimter kztt van. Mostanban mr ritkn rik el a kilencven centimtert, de lltlag cskkent a termetk, s rgente magasabbak voltak. A Piros Knyv szerint Tuk Bandobras (Bikabg), Msodik Isengrim fia, szzharminct centi magas volt, s lovagolni is tudott. A hobbitok krnikiban csak kt hajdani hressg tallhat, aki fellmlta, de errl mg lesz sz a maga helyn.
Mrmost a Megye-lak hobbitokrl, akik elbeszlsnk szerepli, elmondhatjuk, hogy amikor bke s jlt honolt kztk, igen vidman ltek. Tarka ruhkban jrtak: fleg a srgt s a zldet kedveltk, lbbelit azonban ritkn viseltek, mert a talpukon vastag, kemny br ntt, s a lbfejket sr, gyapjas szrzet bortotta, olyasfle, mint a hajuk, amely tbbnyire barna volt. gy aztn brmennyi mestersget ztek is, a vargasgot elhanyagoltk, de hossz, gyes ujjaikkal egybknt igen sok hasznos s tetszets holmit tudtak kszteni. Arcuk a legtbbszr inkbb jindulat volt, mint szp: szles, pirospozsgs, szemk csillog, szjuk mindig nevetsre llt, meg evsre s ivsra. Nevettek is jcskn, meg ettek s ittak, sokszor s derekasan, mindig hajlottak az egyszer trfkra s a napi hat tkezsre (ha tellett r). Vendgszeretk voltak, nagyon kedveltk a trsasgot s az ajndkokat: bkezen adtak, s sose szabdtak, ha kaptak.
Nem vits, hogy jllehet ksbb elidegenedtek tlnk, a hobbitok voltakppen a rokonaink: sokkal kzelebb llnak hozznk, mint a tndk vagy akr a trpk. Valamikor az embernp klnfle nyelveit beszltk, a maguk mdjn, s nagyjbl ugyanazt szerettk, vagy ugyanattl viszolyogtak, mint az emberek. De hogy pontosan milyen fok ez a rokonsg, ma mr nem derthet fel. A hobbitok eredete messze visszanylik az idkbe, amelyek nyomtalanul eltntek, s feledsbe merltek. E rgmlt kor emlkt ma mr csak a tndk rzik, de az hagyomnyaik szinte kizrlag a sajt trtnelmkre vonatkoznak, melyben az ember csak ritkn bukkan fel, a hobbitokrl pedig egyltaln nem trtnik emlts. Annyi mindenesetre biztos, hogy a hobbitok mr rgta ltek hbortatlanul Kzpfldn, amikor a tbbi np tudomst szerzett a ltezskrl. Hiszen a vilg annyi sok furcsa szerzettel van teli, hogy ez az apr npsg senkinek se keltette fel a figyelmt. De aztn Bilb s az utdja, Frod idejn egyszeriben fontoss s hress vltak - noha igazn nem akartk -, sok fejtrst okozva a Blcsek s Nagyok tancsainak.
Az az id, vagyis a kzpfldi Harmadkor mr rg elmlt, s azta minden fldnek megvltozott az arculata, de a hobbitok mr akkoriban is ktsgtelenl ugyanazokon a tjakon ltek, ahol napjainkban fellelhetk: az vilg szaknyugati rszn, a tengertl keletre. Bilb idejben a hobbitok mr semmit sem tudtak shazjukrl. Az rott tudomnyok irnt (a csaldfakutats kivtelvel) csak nagyon kis rszk tanstott rdekldst, de azrt akadt mg egy-kt rgebbi csald, amely buzgn olvasta a maga knyveit, st, olyan beszmolkat is gyjttt, melyeket tndk, trpk s emberek rtak a rgmlt idkrl s tvoli orszgokrl. k maguk csak azutn kaptak r a krnikarsra, miutn letelepedtek a Megyben, s legsibb legendik sem igen szlnak a Vndorls Kornl rgebbi idkrl. Ezekbl a legendkbl, valamint egy-kt sajtos szavukbl s szoksukbl azonban hatrozottan kitnik, hogy a hobbitok, mint ms npek is, mshonnan vndoroltak nyugatra a tvoli mltban. Legkorbbi mondikban sz esik arrl, hogy valamikor az Anduin fels mellkvlgyeiben ltek, a Nagy Zlderd pereme s a Kdhegysg kztt. Hogy ksbb mirt vllalkoztak a nehz s veszlyes tra, amely a hegyeken t Eriadorba vezette ket, ma mr nem llapthat meg bizonyosan. Sajt feljegyzseik arrl szlnak, hogy az embernp elszaporodott az orszgban, az erdsg pedig rnykba borult s megsttedett, gyhogy attl fogva Bakacsinerd nven emlegettk.
Mg mieltt tkeltek volna a hegyeken, a hobbitok hrom tbb-kevsb klnbz trzsre oszlottak: gyaplbakra, sztrokra s irhafakkra. A gyaplbak vkonyabbak s alacsonyabbak voltak, a brk barnbb, szaklluk nem ntt, s lbbelit nem viseltek, kezk-lbuk forms volt s frge, leginkbb a hegyvidket s a domboldalakat kedveltk. A sztrok ersebbek voltak, a vlluk szlesebb, kezk-lbuk nagyobb, s jobban szerettk a sksgot meg a folypartokat. Az irhafakknak vilgosabb volt a bre s a haja, azonkvl magasabbak s karcsbbak voltak a tbbieknl, k a fkat s erdsgeket szerettk.
Hajdanban a gyaplbak sokat rintkeztek a trpkkel, s sokig ltek a hegyek alatt elterl dombvidken. Rges-rgen nyugat fel kezdtek vndorolni, s mr eljutottak egszen a Szltetig, Eriador tls vgn, amikor a tbbiek mg ki se mozdultak a Vadonfldrl. k voltak a hobbit fajta legltalnosabb, legtipikusabb s legnpesebb kpviseli. Legkevsb k szerettk a helyket vltoztatni, s a hobbitok si szokst megrizve, k laktak a legtovbb alagutakban s odkban.
A sztrok sokig tanyztak a nagy Anduin foly partjain, s nem fltek annyira az embernptl. A gyaplbak utn k is nyugatra vndoroltak, majd dli irnyban kvettk a Zubog folyst, j rszk sokig lt azon a tjon, egyfell Tharbad, msfell Dnfld hatra kzt, mieltt ismt szaknak fordultak volna.
Legkevesebben az irhafakk voltak, a hobbitok szaki ga. Bartibb kapcsolatokat tartottak fenn a tndkkel, mint a tbbi hobbit, tbb tehetsgk volt a nyelvekhez s a dalokhoz, mint a kzmvessghez, sidk ta jobban szerettek vadszni, mint szntani. Vlgyzugolytl szakra keltek t a hegyeken, s a Szrke Omboly folysa mentn ereszkedtek al. Eriadorban hamarosan elvegyltek az elttk rkezett trzsekkel, de minthogy valamivel btrabbak s kalandvgybbak voltak, sok gyaplb vagy sztr nemzetsgnek k lettek a vezeti vagy fnkei. Az irhafak bets mg Bilb alatt is ersen rezhet volt a jelentsebb csaldokban, pldul a Tukoknl s Bakfld urainl.
A hobbitok Eriador nyugati rszein, a Kdhegysg s a Ln-hegysg kzt ismerkedtek meg az embernppel s a tndkkel. Akkoriban mg dnadnok is ltek ott, a tengerentli Nyugathonbl jtt embernp kirlyai, de a szmuk egyre fogyatkozott, s szaki Kirlysguk kezdett mindenfel pusztasgg vlni. Bven akadt teht hely a jvevnyeknek, s a hobbitok hamarosan meg is alaptottk a maguk szablyszer kzsgeit. Legkorbbi teleplseiket Bilb idejben jrszt mr rg belepte a por s a feleds, de az egyik, mely az elsk kzt vlt jelentss, mg fennllt, ha kiss sszezsugorodva is: ez Br volt, s krltte a Cset-erd, negyven-egynhny mrflddel keletre a Megytl.
A hobbitok minden bizonnyal ebben az idben sajttottk el az bct s a betvetst a dnadnoktl, akik viszont jval rgebben a tndktl szereztk a tudomnyukat. Ugyancsak ekkoriban merlhettek feledsbe a rgi nyelvek is, melyeket addig beszltek, s attl fogva mindvgig a Kzs Beszdet hasznltk, az gynevezett nyugorit, amely ltalnosan el volt terjedve a kirlyok minden fldjn Arnortl Gondorig, s minden tengerparton Belfalastl Lnig. Mgis megtartottk nhny rgi szavukat, a hnapok s napok nevt, azonkvl igen sok si szemlynevet.
A hobbitok legends mltja ez id tjt vlik trtnelemm az idszmts bevezetsvel. A Harmadkor ezerhatszzegyedik vben trtnt ugyanis, hogy kt irhafak fivr, Marco s Blanco felkerekedett Brbl, miutn pedig engedlyt kaptak a fornosti nagy kirlytl, igen nagyszm hobbittal egytt tkeltek a barna Baranduin folyn. A Parittys-hdon keltek t, amely az szaki Kirlysg hatalmnak fnykorban plt, s a tls parton birtokba vettek minden fldet a foly s a Messzi Dombsg kztt. Csupn arra kellett kteleznik magukat, hogy karbantartjk a Nagy-hidat, valamint a tbbi hidat s utat, elltjk a kirly futrait, s elismerik fennhatsgt.
Elkezddtt teht a megyei idszmts (m. i.): az az esztend ugyanis, amikor tkeltek a Borbuggyan folyn (gy ferdtettk el a nevt a hobbitok), a Megye els ve lett, s minden ksbbi dtumot ettl szmtottak. A nyugati hobbitok azonnal beleszerettek j hazjukba: ott is maradtak, ily mdon ismt kilpve az embernp s a tndk trtnelmbl. Amg kirly lt a trnon, nvleg az alattvali voltak, de valjban a sajt fnkeik kormnyoztk ket, s a hobbitok egyltaln nem avatkoztak bele a klvilg dolgaiba. Az utols fornosti csatban, az angmari boszorknyr ellen, nhny jszt kldtek a kirly segtsgre, legalbbis ezt lltottk, br az embernp krniki efflt sehol sem emltenek. Ezzel a hborval azonban vget rt az szaki Kirlysg, a hobbitok a maguknak nyilvntottk a fldet, s sajt fnkeik kzl vlasztottak thnt, hogy betltse a kirly resen maradt helyt. Vagy ezer ven t nem sokat kellett hadakozniuk, a Fekete Vsz utn (m. i. 37) jltben ltek s sokasodtak, amg rjuk nem szakadt a Hossz Tl csapsa, majd a rkvetkez hnsg. Akkoriban ezrvel hullottak, de trtnetnk idejn a Nagy Nyomorsg (1158-60) mr emlkk fakult, s a hobbitok jra beleszoktak a bsgbe. A fld gazdag volt s nyjasan term, noha sokig parlagon maradt, mieltt elfoglaltk volna, rgebben jl mveltk, s valamikor sok majorsggal, gabonval, szlskerttel, erdvel szolglt a kirlynak.
Negyven mrfldet tett ki szltben a Messzi Dombsgtl a Borbuggyan hdjig, s tvenet hosszban a nyugati lptl a dli mocsarakig. A hobbitok Megynek neveztk el, mert gy illett a thnjuk fennhatsga alatt ll terlethez, ahol minden annak rendje-mdja szerint zajlott, okosan szablyozva, a vilgnak ebben a ders zugban ltk annak rendje-mdja szerint a maguk okosan szablyozott lett, egyre kevesebbet trdve a klvilggal, ahol egyre szaporodtak a baljs jelensgek, mg vgl is gykeret vert bennk az a meggyzds, hogy Kzpfldn a bke s a bsg a dolgok rendjhez tartozik, s jogos kivltsga minden rtelmes teremtmnynek. Ha volt is valami halvny emlkk az rkrl s azokrl, akik kzdelmes munkjukkal lehetv tettk a Megye hossz bkjt, mindez hamarosan feledsbe merlt. lveztk vdett helyzetket, de mr j ideje nem tudatosan.
A hobbitok egyik ga se volt harcias, egymssal pedig vgkpp nem harcoltak soha. Valamikor rgen persze sokszor harcra knyszerltek, mert a vilg nem irgalmas, s biztostaniuk kellett fennmaradsukat, de Bilb idejben mr ez is a trtnelmi emlkek kz tartozott. Mr rg nem lt senki, aki emlkezett volna az utols csatra, melyet elbeszlsnk kezdete eltt vvtak - valjban ez volt az egyetlen, amely a Megye hatrai kzt zajlott le: a Zldmezei Csata, m. i. 1147-ben, amikor Tuk Bandobras megfutamtotta a betolakod orkokat. Mg az ghajlat is szeldebb lett, s a kihezett farkasok, amelyeket hajdanban a csikorg fehr telek ztek le szakrl, mr csak az regek mesiben ltek. gy aztn, noha a Megyben elg sok fegyver megmaradt, inkbb csak dszknt lgtak a tzhely fltt s a falakon, vagy a nagyregi mzeumba kerltek. Ennek Mathom-hz volt a neve, mert a hobbitok mathomnak neveztek minden olyan trgyat, amit semmire se tudtak hasznlni, de eldobni se akartak. Laksaik mindinkbb telezsfoldtak ilyen mathomokkal, s a legtbb ajndk, amit kzrl kzre adtak, ebbe a kategriba tartozott.
A hobbitok npe azonban a jlt s a bke ellenre is meglepen szvs maradt. Ha gy fordult, nem volt knny megrmteni vagy meglni ket, taln nem utols sorban azrt is lveztk olyan fradhatatlanul a fldi javakat, mert szksg esetn le tudtak mondani rluk, s olyan derekasan viseltk a sors, brmifle ellensg vagy az idjrs csapsait, hogy akik nem jl ismertk ket, s csak a pocakjukat meg a jl tpllt kpket lttk, mlysgesen elmultak rajta. Csak lassan jttek indulatba, s nem puszttottak semmifle llnyt sportbl, de sarokba szortva kemnyen lltk a sarat, s ha kellett, mg rtettek a fegyverforgatshoz. Jl bntak az jjal, mert les volt a szemk, s biztosan clba talltak. Nemcsak jjal s nyllal. Ha egy hobbit lehajolt egy krt, nem rtott minl gyorsabban fedezket keresni: a tilosba tvedt jszg ezt nagyon jl megtanulta.
Eredetileg minden hobbit a fldbe sott regekben lt, legalbbis gy hittk, s mg mindig az ilyesfle lakhelyeken reztk magukat a legotthonosabban, de az idk folyamn msmilyen szllsokkal is meg kellett bartkozniuk. Bilb idejben a Megyben mr csak a leggazdagabb s a legszegnyebb hobbitok kzt maradt fenn a rgi szoks. A legszegnyebbek tovbbra is a legkezdetlegesebb odkban laktak, voltakpp egyszer gdrkben, melyeknek csak egy ablaka volt, vagy egy se, a jmdak pedig olyasfle regeket pttettek, mint rgente, csak fnyzbb vltozatban. De a terep nem mindentt kedvezett az ilyen nagy mret s szertegaz alagutaknak (azaz "szmiloknak", ahogy k neveztk), gy aztn a mlyebben fekv s sk terleteken a hobbitok, miutn megsokasodtak, a fld fltt is ptkezni kezdtek. Lassanknt mg a dombos vidkeken s a rgebbi teleplseken, pldul Hobbitfalvn, Tokbnyn vagy a Fehr-dombok kzti megyeszkhelyen, Nagyregen is egyre tbb lett a fbl, tglbl vagy kbl plt hz. Ezeket fleg a molnrok, kovcsok, ktlverk, bognrok s ms hasonlk kedveltk, mert a fszer- s mhelypts rg meghonosodott a hobbitok kzt, mr akkor, amikor egybknt mg lakregekben laktak.
A tanyahz- s csrpts szokst lltlag a Mocsolyaszeg laki vezettk be a Borbuggyan mentn. Ezen a vidken, vagyis a Keleti Fertlyban fleg nagy s vaskos lb hobbitok ltek, s sros idben olyan csizmt viseltek, mint a trpk. Mgis mindenki tudta rluk, hogy nagyrszt sztr vr folyik az ereikben, ami arrl is megltszott, hogy soknak pelyhes volt az lla. A gyaplbak vagy az irhafakk kzt a szakllnak mg a nyomt se lehetett felfedezni. Idk mltn a mocsolyaszegiek s azok is, akik ksbb Bakfldn telepedtek le, a Folytl keletre legnagyobbrszt eljttek a Megybe messze dlrl, sok klns hangzs nv s furcsa sz lt kztk, amely msutt sehol se fordult el a Megyben.
Valszn, hogy az ptmestersg, sok ms mestersggel egytt, a dnadnoktl szrmazott. De a hobbitok kzvetlenl is tvehettk a tndktl, akik annak idejn az ifj embernp tanti voltak. A tndk, azazhogy a nemestndk ugyanis mg nem vndoroltak el Kzpfldrl, s ott tanyztak messze nyugaton Szrkervnl, valamint msutt is, kzelebb a Megyhez. Hrom srgi tndetorony mg jl ltszott a nyugati vgeken tl. Ott csillogtak a holdfnyes tvolban: A legmagasabb volt a legtvolabbi, magban llt egy zld dombon. A Nyugati Fertlyban lak hobbitok azt beszltk, hogy ennek a toronynak a tetejrl elltni egszen a tengerig, de olyan hobbitrl nem tudott senki, aki megmszta volna a tornyot. Egyltaln, csak kevs hobbit ltta a tengert a partrl vagy hajrl, s mg kevesebben jttek vissza, hogy elmondjk, amit lttak. A legtbb hobbit mg a folykra s a csnakokra is mlysges aggodalommal tekintett, s csak kevesen tudtak kzlk szni. Ahogy pedig mlt az id a Megye fltt, egyre kevesebbet rintkeztek a tndkkel, flni kezdtek tlk, s bizalmatlanok lettek azok irnt, akikkel mgis dolguk akadt, a Tenger ijeszt sz lett a hobbitok kzt, a hall jelkpe, s k mindinkbb elfordtottk arcukat a nyugati domboktl.
De akr tndktl, akr emberektl szrmazott az ptmestersg, a hobbitok a maguk mdjn alkalmaztk. Egy csppet se rajongtak a tornyokrt. Rendszerint hossz, alacsony, knyelmes hzakat ptettek. A legrgebbiek voltakpp csak a "szmilokat" utnoztk, ezek szraz fvel, zspszalmval vagy tzeggel voltak fedve, s a falaik valamelyest kidomborodtak. Mindez azonban csak a Megye hajdankorra jellemz, s a hobbit ptkezs ksbb sokat fejldtt, sok jtssal gyarapodott, amit a hobbitok a trpktl vettek t, vagy maguk talltak ki. Az eredeti hobbit ptszetre fleg az emlkeztetett, hogy szvesen alkalmaztak kerek ablakokat, st, kerek ajtkat is.
A megyei hobbitok hzai s regei sokszor igen nagyok voltak, s npes csaldok laktak bennk. (Zskos Bilb s Frod, a kt agglegny ritka kivtelnek szmtott, de nekik sok ms kivteles tulajdonsguk is volt, pldul az, hogy barti kapcsolatban lltak a tndkkel.) Elfordult, mint pldul a nagyszmili Tukknl vagy a bortelki Borbak csaldnl, hogy a rokonok szmos nemzedke lt egytt viszonylag bksen, egyetlen si, sokalagt hajlkban. Annyi biztos, hogy minden hobbit sokat adott a maga nemzetsgre, s rendkvl gondosan szmon tartotta rokoni kapcsolatait. Tereblyes s bonyolult csaldfkat rajzolgattak, szmtalan ggal. Ha valaki a hobbitokkal foglalkozik, semmikppen sem szabad megfeledkeznie rla, hogy ki kinek a rokona, s milyen fokon. Ebben a knyvben meg sem ksrelhetjk, hogy akr a trtnetnk korabeli fontosabb csaldok fontosabb tagjainak csaldfjt sszelltsuk. A Nyugatvgi Piros Knyv fggelkben tallhat csaldfk maguk is egy kisebb knyvet alkotnak, s a hobbitokon kvl brki msnak rendkvl unalmasak lennnek. De a hobbitok nagyon lveztk az ilyesmit, ha preczen volt sszelltva: szerettk knyvben ltni, amit mr gyis tudtak - rendbe rakva, ttekintheten, ellentmondsok nlkl.
|