A Gyrk Ura - A gyr szvetsge
3.
A Megye bels rendjrl
A Megye ngy negyedre volt felosztva, a mr emltett szaki, Dli, Keleti s Nyugati Fertlyra, ezek tovbbi jrsokra oszlottak, amelyek mg a rgi fbb nemzetsgek nevt viseltk, br trtnetnk idejn e nevek mr nemcsak az illet jrsban fordultak el. A Tukok mg szinte kivtel nlkl Tukfldn ltek, de ugyanez mr nem mondhat el sok ms csaldrl, pldul a Zskosokrl vagy a Boffinokrl. A fertlyokon kvl a Megyhez tartoztak mg a Keleti s Nyugati Vgek: Bakfld s Nyugatvg, melyet m. i. 1462-ben csatoltak hozz.
A Megynek ez id tjt tulajdonkpp nem volt semmilyen "kormnyzata". A nemzetsgek tbbnyire kln-kln intztk a maguk gyeit. Szinte minden idejket kitlttte az lelem megtermelse s elfogyasztsa. Ms dolgokban nem a mohsg jellemezte ket, hanem inkbb a nagylelksg, elgedettsg s mrsklet, gyhogy a birtokok, majorsgok, mhelyek s klnfle kisebb boltok nemigen vltoztak, ahogy nemzedkrl nemzedkre szlltak.
A rgi hagyomnyok persze mg riztk a kirly emlkt, aki a Megytl szakra, Fornostban szkelt - k szakvrnak hvtk. De a valsgban mr csaknem ezer esztendeje nem volt kirly, s az szakvri szkhelynek mg a romjait is bentte a f. A hobbitok kzt mgis az a szls jrta, ha vad npekrl vagy gonosz teremtmnyekrl beszltek (pldul a trollokrl): "Ezek hrt se hallottk a kirlynak." k ugyanis mg mindig a hajdani kirlytl szrmaztattk minden fontos trvnyket, meg is tartottk ket szabad akaratbl, mert a trvny az trvny (gy mondtk): rgtl val s igazsgos.
Nem vits, hagy a Tuk csald mr rgen kiemelkedett a tbbi kzl, mert a thni hivatalt k vettk t (az Aggbak nemzetsgtl) nhny vszzaddal korbban, s a Tuk-hz feje azta is viselte ezt a cmet. A thn volt a megyei gyls fnke, a megyei sereg toborzvezre s a legfbb hobbit-hadr, mivel azonban a gylst s a sereget csak rendkvli llapotok idejn hvtk ssze, ilyenek pedig mr nem fordultak el, a thnsgbl pusztn nvleges mltsg lett. Ennek ellenre a Tuk csald klnleges tiszteletnek rvendett, mert igen npes s hihetetlenl gazdag maradt, s szinte minden nemzedkben akadtak ers jellemek, akik feltnst keltettek klnc viselkedskkel s kalandos hajlamaikkal. Ez utbbi tulajdonsgokat azonban ksbb a np inkbb csak elnzte (a gazdagoknak), s nem nagyon rajongott rtk. Mindazonltal megmaradt az a szoks, hogy a csald fejt a Tuk-nak neveztk, s ha kellett, egy szmot is hozztettek a nevhez, mint pldul Msodik Isengrim esetben.
A Megye egyetlen igazi tisztsgviselje ebben az idben a nagyregi (vagy megyei) ispn volt, akit lithe-napkor, vagyis nyrkzp napjn vlasztottak meg ht vre a fehrdombi szabadvsron. Ispni teendi voltakpp abban merltek ki, hogy elnklt a lakomkon, melyeket a megyei nnepek alkalmbl rendeztek, vagyis elg sr idkznknt. De mivel a postamester s a fmegyer hivatala is az ispn al tartozott, vgeredmnyben irnytotta a futrszolglatot s a kzrendszetet. A Megyben sszesen ez a kt kzintzmny mkdtt, de a futrszolglatnak lnyegesen tbb embere s tennivalja volt, mint a msiknak. Nem mintha a hobbitok kivtel nlkl rstudk lettek volna, de ha tudtak rni, llandan leveleket kldzgettek minden olyan bartjuknak (s nmely rokonuknak is), aki nem ppen a tszomszdsgukban lakott.
Megyerknek a hobbitok a rendreiket neveztk, jobban mondva azokat a szemlyeket, akik nagyjbl rendri teendket lttak el. Egyenruhjuk persze nem volt (ezt a fogalmat nem ismerte senki), csak egy tollat tztek a sapkjukba, valjban inkbb csszknek nevezhetnnk ket, mint rendrknek, s tbbet trdtek az elbitangolt jszggal, mint ms bitangokkal. Belmegyei gyekkel sszesen tizenketten foglalkoztak, hrman-hrman mindegyik fertlyban. Rajtuk kvl egy szksg szerint vltoz ltszm, de azrt mgis nagyobb testlet a "hatrvigyzssal" volt megbzva, nehogy brmifle jvevny, akr kicsi, akr nagy, valami rossz ft tegyen a tzre.
Trtnetnk kezdetig ezeknek a vigyzknak, mert gy hvtk ket, tetemesen megntt a szma. Sok jelents s panasz rkezett mindenfle idegen szemlyekrl vagy lnyekrl, akik a hatrok krl kszltak, vagy t is lptk a hatrt: ezek az eljelek arra utaltak, hogy nem minden zajlik gy, ahogy zajlania kellene, s ahogy mindig is zajlott - a meskben s a legends mltban. De az eljelekre nem sokan figyeltek fel, s egyelre mg Bilbnak se volt fogalma rla, hogy mit is jelentenek. Mr hatvan v telt el azta, hogy emlkezetes tjnak nekivgott: reg volt, mg a hobbitok kzt is, akiknl a szzves letkor igazn nem ment ritkasgszmba, de azrt mg sok minden mutatta, hogy nem csekly vagyont hozott magval, amikor visszatrt. Sokat-e vagy keveset, Bilb nem rulta el senkinek, mg kedvenc unokaccsnek, Frodnak sem. s arrl is mlyen hallgatott, hogy mifle gyrt tallt annak idejn.
|